Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Rodina

Rozvod rodičů - co dělat a jak s nimi komunikovat?

Rozvod rodičů je vážná věc a na nějakou dobu kolem sebe vytvoří chaos a zmatek. Mění se zásadní věci v životech všech, kterých se to týká a takové velké změny nejsou nikdy žádná legrace.

Když se rodiče rozvádějí, tak nám z toho může být pěkně špatně, můžeme být naštavní, smutní a cítit úplnou bezmoc. Takové pocity jsou naprosto normální a naopak by bylo divné, kdybychom je necítili. Vždyť se nám mění život, staré odchází, aby uvolnilo místo pro to nové a to je vždycky bolestivý a těžký proces.

Nad rozvodem se nedá mávnout rukou jako nad pětkou ze školy, protože je to vlastně něco, co nás provází celý život a je naší součástí. Právě proto se nám hodí, když si věci jakž takž ujasníme a přebereme už hned na začátku a řekneme si, kdo jsme a jak se nás to týká.

Důležité je, abychom přijali svoje pocity, tak jak je doopravdy cítíme. Jestli mám vztek, tak ho mám a mám na to plné právo. Jestli se mi chce brečet, tak brečím a je to tak správně. Všechny emoce, které se ve mně perou pustím ven, protože jedině tak se mi uleví. Když je budu dusit, tak ony se stejně někde projeví a když budeme dělat, že nejsou, tak většinou na sebe potom upozorní ještě daleko víc.

To, že se cítíme bezmocní je také správně. Já vím, není to příjemný pocit, ale je jediný, který nás osvobodí. My totiž v téhle situaci bezmocní jsme a to je potřeba vidět a uvědomit si to. Jako dítě chceme, aby byli naši rodiče spolu a když se pak chtějí rozdělit, tak máme pocit, že to můžeme změnit a zařídit to jinak, tak, aby spolu zůstali. Kluci a holky, na to ale opravdu pozor! To je pozice, která je hrozně nebezpečná. Když si to tak vezmeme, tak tím, že si myslím, že jako dítě můžu pomoct svým rodičům a zařídit jim životy, se vlastně stavím nad ně a říkám si, že to umím vymyslet lépe a oni by měli poslouchat moje rady. To je ale divné, co? Vždyť přece my, jako děti, nemůžeme poradit rodičům se vztahem, když jsme vlastně ještě žádné vztahy pořádně neměli a vlastní děti taky nemáme.

Jasně, jako dítě si moc přejeme, aby rodiče zůstali spolu a moc nás to bolí, když se dělí dva lidé, kteří jsou nám nejblíže na světě a ze kterých jsme vznikli. Musíme si ale uvědomit, že jsme tady opravdu jenom děti. Ze svojí pozice nevidíme tak daleko jako naše rodiče a máme jenom velmi úzký pohled na věc.

Rodiče se nerozvádějí, aby nám dělali naschvály a ublížili nám. Určitě je to také moc bolí a je to pro ně zrovna tak težké a třeba ještě těžší. Z nějakého důvodu, ale, už spolu nemůžou žít jako pár, protože si nerozumí a společné soužití už by bylo jenom trápení a boj pro všechny zúčastněné. Vztahy jsou různé, a je potřeba vědět, že každý jednou skončí a nic nemůže trvat na věky, už jenom proto, že náš čas tady na zemi je omezený.

Jednou to poznáme až budeme mít svůj vážný vztah a třeba i svoje děti, že když už je něco u konce, tak se s tím nedá nic dělat. Držet vztah, který vlastně už není je naprosto nemožné a tak vyčerpávající, že to člověk stejně moc dlouho nevydrží a z toho vztahu musí odejít, aby uchránil sám sebe.

Pro nás je ale důležité, abychom zůstali stále na pozici dítěte. Je jedno jestli žijeme s tátou nebo mámou, pořád máme oba rodiče a oba jsou tady pro nás stejně jako předtím. Začátky sice můžou být pěkně krušné, ale nejsme v tom sami, vždycky můžeme jít za rodiči a říct jak se cítíme, popřípadě si o tom můžeme promluvit i s někým blízkým. Rodiče jsou dospělí a unesou to. Nemusíme se tedy bát, že bychom je tím nějak obtěžovali a přidělávali jim starosti. Když je mi zle, tak to řeknu, protože rodiče udělají maximum, aby se nás to dotklo co nejméně a to se povede nejlépe, necháme-li to pouze a jenom na nich. Kdybychom se do toho totiž chtěli motat, tak brzy zjistíme, že na to nemáme dost síly a bude nám ještě hůř a rodičům tím pádem také.

Když se rodiče rozvádí, tak se můžou hodně hádat a doma může kvůli tomu být pěkné “dusno”. Je to moc nepříjemné a těžké, ale musíme myslet na to, že právě proto se rozvádějí a tenhle stav bude brzy pryč a s časem se všechno uklidní a ustálí. Hlavu vzhůru, vyhlídky na budoucnost už jsou daleko světlejší. Hodně rodičů se třeba v manželství hádá, ale po rozvodu spolu jsou schopni normálně komunikovat, takže třeba nebude tak zle. Je to období, které nás stojí mnoho sil, ale není to na věky.

Jako dítě si také dáme pozor, abychom se nestavěli na stranu jednoho z rodičů. To je velmi těžké ohlídat a třeba se nám to tak úplně nepodaří, ale je dobré vědět, že jsme potomky obou rodičů a nenechat se zatahovat jenom na jednu stranu. Zůstaneme dítě a jenom reagujeme na to, co se děje a co se týká přímo naší osoby. Kdyby měl někdo pocit, že je toho na něj moc, tak má plné právo na to, to říct nahlas. “Jsem jenom dítě.” To je věta, která mluví za vše a staví nás do správné pozice.

Každá rodina je jiná a všude to chodí jinak. Jedno pravidlo ale platí všude a to, že rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší a proto nám to usnadní, jak jen bude v jejich silách.
U rozvodu platí, že všechno zlé je k něčemu dobré a i když je to tak težké a nepříjemné, tak se nakonec všem uleví. Nefunkční vztah se rozpustí a všichni tak budou ve větší pohodě, ač to třeba nějakou dobu potrvá.

Rozhodně je to velká fuška, ale zvládli to i jiní a tak to zvládneme taky. Hodně sil a mysleme na to, že když něco končí, tak začíná zase něco nového a očekávejme to s úsměvem.

-terka-

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy