Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Rodina

Rodiče nemají rádi mého partnera. Co s tím?
Je hodně různých důvodů, proč rodiče nemusí mít rádi tvého partnera/tvou partnerku. Někdy to mohou být jejich ochranitelské pudy - chtějí svého potomka chránit před jakýmkoliv (i domnělým) nebezpečím. Chrání tě před brzkým zahájením sexuálního života, nebo před člověkem, který podle nich nemá valné vlastnosti a charakter, není z dobré rodiny apod. Jiní rodiče mohou mít zase potřebu fixovat si své dospívající dítě na sebe a nechtějí, abys měl/a blízký a hluboký vztah s někým jiným. Jsou i rodiče, kteří se chovají autoritativně a případně mají potřebu své děti ovládat a určovat jim, co jak bude. Takže své děti tlačí do toho, aby si vybrali partnera, který se líbí jim, nikoliv tobě. Někteří rodiče se tolik nechovají jako generálové a nechávají potomkům více svobody, ale problém může být třeba v tom, že mají nějakou představu o tom, jaký by měl partner jejich dcery/jaká by měla partnerka jejich syna být a je pak těžké, ne-li nemožné, aby tvůj přítel/přítelkyně tu jejich představu naplnil/a. Protože každý člověk je velmi rozmanitou směsicí vlastností a pochází z nejrůznějšího rodinného prostředí. Další překážkou ve vztahu rodičů a tvého partnera/tvé partnerky může být jejich přehnaná kritičnost k lidem obecně, případně nepřístupnost, nebo si prostě nechtějí do rodiny vpustit „někoho cizího“. Mohou mít též pocit, že si zasloužíš nějakou lepší/nějakého lepšího. A dalších důvodů jejich nelásky k tvému protějšku by bylo ještě nespočet a často jsou hodně hluboko schované pod povrchem.

Určitě je to velmi nepříjemné, když tvoji rodiče nepřijímají tvého partnera/tvou přítelkyni. A to nejen pro tebe, ale i pro něj/ni. Jak k sobě hledat cestu? Myslím si, že pro budování vztahu by musela být dobrá vůle na obou stranách a ta se často bohužel nenajde. Začátkem všeho je vystihnout vhodnou chvíli a pokusit se s rodiči téma partner/ka otevřít, neútočit na ně, ale vyslechnout si jejich pohled na něj/ni. Je dobré opravdu rodičům naslouchat a ptát se i na podrobnosti, nemusí to být úplně příjemné, ale zase se snad něco od nich dozvíš a budeš si tak moci situaci zmapovat. Pokud by byli přístupní a dokázali ti i oni naslouchat, zkus jim říci i ty něco o svém příteli/přítelkyni, třeba proč si ho/ji vážíš, jaké vlastnosti na něm oceňuješ, že je ti s ním/ní moc hezky atd. Základem takovéto dialogu je neočekávat žádné zázraky, neútočit na rodiče, neobviňovat je. Přijímat rodiče takové, jací jsou, i když je to někdy těžké. Stejně tak, je dobré přijímat i to, že partnera (momentálně) nemají rádi, protože odmítáním tohoto faktu, jej člověk nezmění a bude mu jen hůř. Jsou totiž i věci, se kterými se musíme smířit a nějak se s nimi naučit v životě vyrovnat. Leccos prostě nejde změnit, i kdybychom se na hlavu postavili. To není žádná prohra, ale cesta, jak si uchovat zdraví a klid ve svém nitru.

Určitě bude fajn, když pouvažuješ nad tím, co ti rodiče řeknou ohledně jejich vztahu k tvému partnerovi. Můžete to pak rozebrat s přítelem/přítelkyní, a případně učinit směrem k tvým rodičům nějaké vstřícné kroky. Můžete rodičům pomoci s nějakou prací, vymyslet společné setkání, výlet, domluvit se na nějakých pravidlech atd. Partner/ka se jim může sdělit, že by byl/a ráda, aby s nimi dobře vycházela a zeptat se, zda pro to může udělat. Nemá cenu na rodiče tlačit, spíš je pozvolna „oťukávat“ a zjišťovat, zda jsou něčemu přístupní, anebo jsou z jejich strany dveře úplně zavřené. Zkus rodičům sdělit, že tě zraňuje, že odmítají tvého partnera, že se pak cítíš taková/ý rozpolcená/ý. Na jednu stranu miluješ svého partnera/partnerku, na druhou stranu nechceš mít doma spory a kazit si vztah s nimi. Požádej je o to, aby se pokusili váš vztah respektovat, i když tvého partnera/partnerku nemají rádi.

Pak je tu ještě možnost, že rodiče vidí v tvé partnerce/partnerovi ohrožení pro tebe, protože tě partner „táhne dolů“. Je to třeba lajdák, podvodník, lhář, má problémy s drogami, je psychicky narušený a neléčí se, je promiskuitní apod. Pak si dobře zvaž, zda takový vztah ustojíš, co ti přinese a co ti vezme.

Na závěr ještě jedno doporučení. Bude fajn, pokud si někde v rodině, nebo mezi svými přáteli najdeš člověka, který ti bude oporou a bude mít k tvému protějšku přátelský vztah a bude vidět jeho i váš vztah pozitivně. Alespoň malinko ti to vyváží ten negativní pohled rodičů.

Přeji ti, abys dokázal/a přijmout věci takové, jaké jsou, i když jsou nepříjemné. On ti to život zase vyváží (nebo už vyvažuje) něčím dobrým.
 
-Markéta-
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy