Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Rodina

Rodiče mi vše kontrolují, jak získat jejich důvěru?
Během dospívání se z dítěte měníme v dospělého člověka, který se vyznačuje především samostatností. Tento proces probíhá pozvolna, ale my bychom ho někdy rádi uspíšili, zbavili se závislosti na rodičích a začali si sami rozhodovat o svém životě. Nebo bychom alespoň chtěli, aby se nám rodiče naučili důvěřovat a dali nám více svobody. Nejsme už přeci jen děti a nechceme, aby s námi jako s dětmi zacházeli.

Jenže rodiče jsou lidé, kteří nás mají do dospělosti dovést a bez nich to prostě nejde. Oni jsou tu „ti velcí“ a musí se jim přiznat, že mají mnohem více zkušeností – jak dobrých, tak zlých – a    chtějí jen, abychom se vyvarovali chyb, kterých se dopustili oni, a snaží se naučit nás to, co fungovalo pro ně. Musíme totiž porozumět tomu, proč se rodiče chovají právě tak, jak se chovají.

Rodič, který neví, kde jsme, co děláme, s kým se vídáme, se o nás musí logicky strachovat. Možná by čas od času stačilo podělit se s rodiči u večeře nebo při kterékoli jiné vhodné příležitosti o své zážitky z toho dne, pochlubit se svými úspěchy, povědět jim, o čem se zrovna ve škole učíme, poprosit je o přezkoušení. Trávit s rodiči pravidelně nějaký čas, dokazovat jim, že je stále potřebujeme a že je máme rádi, nedopustit, abychom se jeden druhému odcizili. 

Dospívání totiž není složitým obdobím jen pro nás samotné, ale i pro naše rodiče, kteří se najednou mohou cítit odstrčení, opomenutí. Může se jim zdát, že nad námi ztrácí kontrolu, že nám přestávají rozumět – a nacházet se v takové situaci pro ně musí být velmi těžké. I rodiče se někdy cítí zmateni a neví, jak se vůči nám správně zachovat. Právě proto je důležité si čas od času s rodiči promluvit.

Ve chvíli, kdy jejich chování překročí hranici únosnosti a oni nějakým výrazným způsobem naruší naše soukromí, je třeba dát jim najevo, že nám takové jednání ubližuje. Ptejte se přitom na důvod jejich jednání a pokuste se jim porozumět. Dobře jim vysvětlete, jak vás jejich chování zraňuje a sami třeba nabídněte lepší řešení, které by do vašeho soukromí tolik nezasahovalo.

V rozhovoru s nimi pak nejde pouze o to, co jim sdělujete, ale také jakým způsobem. Vždy se snažte mluvit klidně a vyrovnaně, na křik nedopovídejte křikem, smysluplně argumentujte. Pokud se rodiče stále zdají být neoblomní, pokuste se o kompromis. Pokud nedosáhnete, čeho jste chtěli, snažte se to brát zodpovědně a s nadhledem. Už jen to, že jste byli schopní si promluvit bez křiku, pláče, obviňování nebo výčitek, je úspěch a dobrý začátek.

Pokud chceme důvěru rodičů, musíme si ji zkrátka zasloužit – nelze ji získat ze dne na den. Vzájemná důvěra funguje pouze v případě, že jsou obě strany vůči sobě upřímné. Možná nás rodiče tak často kontrolují, protože jsme jim někdy dříve lhali a dali jsme jim k tomu tak sami důvod. Lhát se opravdu nevyplácí a lží ničeho dlouhodobě nedosáhneme. Proto jestliže chceme, aby s námi zacházeli jako se zodpovědnými mladými lidmi, musíme zodpovědnými opravdu být.

Jestliže tedy dáte rodičům slovo, dodržte jej. Pokud vám rodiče něco zakáží, nesnažte se o to i přes jejich zákaz – respektujte jejich rozhodnutí, i když s ním třeba nesouhlasíte nebo jim zatím úplně nerozumíte, a spíše, než abyste porušili slib, s rodiči mluvte. Tím, že porušíte slib, totiž ztrácíte jejich důvěru a je otázkou, zda za to něco opravdu stojí.
- Jana T. -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy