Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Rodina

Chci se odstěhovat od rodičů
Dříve nebo později každý z nás dospěje do určitého bodu, kdy nastane čas opustit rodné hnízdo. Přijde chuť postavit se na vlastní nohy a začít budovat „to svoje“. Život u rodičů je v mnohém pohodlný. Šetří naše finance, nemusíme se starat o veškeré domácí práce, protože některých se ujmou ostatní členové rodiny, máme postaráno o zábavu, protože nás ostatní buďto zaměstnají potřebnými domácími činnostmi nebo jsme zkrátka zvyklí s nimi trávit volný čas. Pokud ale zatoužíš po větší svobodě nebo založení vlastní rodiny, všechny výhody to převáží a je čas zařídit si své vlastní hnízdo.

Jakmile na to dojde, co všechno tě čeká? V první řadě musíš rodičům nějak vysvětlit, že se chystáš ke změně, která bude významná jak pro tvůj život, tak i pro jejich. Dál musíš zařídit všechny záležitosti, které s životem na vlastní noze souvisejí, a velmi pravděpodobně se budeš muset naučit spoustu nových věcí, kterými ses doposavad nemusel zabývat. Začněme tedy těmi novinkami. Jsi připravený na všechno, co přijde? Všechno začíná hledáním ideálního bytu/domu/pokoje, pokračuje placením účtů, spořením pro nečekané události, vařením, praním a žehlením, uklízením…. Nejde samozřejmě o nic nového pod sluncem, zvládli to jiní a pro tebe to taky nebude nic nepřekonatelně složitého. Pokud jsi však nebyl zvyklý se do chodu domácnosti příliš zapojovat, měl by sis uvědomit, co všechno ti nová situace přinese. Svoboda s sebou totiž přináší i zodpovědnost.

A jak to tedy vyřešit s rodiči? Rodiče se k odchodu svých dětí z rodného hnízda staví různě. Někteří to berou jako přirozenou součást jejich dospělého života. Jiní ale mají určité představy o životě svých dětí a chtějí, aby například zůstali žít ve společném domku napořád. Nebo vyžadují, aby se potomci přestěhovali nedaleko a zůstali tak nablízku. Případně se jim na stěhování zatím nezdá vhodná doba. Představují si, že s nimi budeš žít do té doby, než založíš vlastní rodinu. Pokud se rodiče do tvých plánů snaží zasahovat, buď trpělivý. Je to pro ně významná změna a není jednoduché nechat své děti odejít. Je pochopitelné, že si tě chtějí užívat co nejdéle a i poté, co odejdeš, chtějí tě mít nablízku. Pokus se tedy pochopit jejich pohled na věc, a vylož ten svůj zase jim. Rodinná pouta jsou jednou z nejdůležitějších a nejcennějších věcí, kterou máš, takže by byla škoda je zbytečně zpřetrhat. A proč jsou důležitá? Když se někdy dostaneš do nesnází, může se stát, že tě tví přátelé nechají ve štychu. Ale dobře fungující rodina je ve většině případů záchranná síť, rodiče tě zkrátka a dobře milují a rádi ti poskytnou, cokoliv budeš potřebovat. Zároveň se ale může stát, že podobnou pomoc budou potřebovat i oni, ze jména, až budou o něco starší. Snaž se tedy nevyvolat dojem, že od nich utíkáš, ale dej jim vědět, že když budou potřebovat, budeš tu pro ně.

A kdy je na odchod ten správný čas? Dost často přirozeně vyplyne z životní situace. Buďto odejdeš studovat do jiného města, nebo se rozhodneš založit rodinu. Nebo třeba najdeš práci, která je od domova dál. Někdo se pro odchod rozhodne tehdy, když začne pracovat a vydělává dostatečné množství peněz, aby byl schopný postavit se na vlastní nohy. Správný čas přichází právě tehdy, když cítíš touhu po samostatnosti a máš potřebné podmínky k tomu, aby vše proběhlo v pořádku. Jednoznačně se hodí určitá finanční stabilita, kdy máš stálý příjem a ideálně něco našetřeno, aby sis dovedl poradit s případnými mimořádnými situacemi, když se třeba doma něco rozbije.

Vlastní bydlení tě toho naučí hodně o zodpovědnosti. Rovněž ti může dodat notnou dávku sebevědomí. Budeš vystaven spoustě nových situací, přičemž uvidíš, že se s nimi zvládneš poprat a že se dokážeš postarat sám o sebe. Určitě je to zajímavá zkušenost a já držím palce, aby se vše zadařilo.
-Lenka-
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy