Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Vztah na dálku – může fungovat?

Stejně jako na mnoho dalších věcí v lidském životě, ani na tuto otázku neexistuje absolutní odpověď platná bez výjimky pro všechny. Každý člověk je jiný, každý pár je jiný. Lidé mají odlišné potřeby, touhy, vlastnosti…To co vyhovuje jednomu, to se může zdát naprosto nepředstavitelné pro druhého. Je důležité, máš-li se rozhodnout ohledně nějaké takovéto důležité a individuální věci, aby ses rozhodl/a zcela podle sebe. Můžeš vyslechnout názory svých kamarádů, zamyslet se nad nimi, zhodnotit, zda s nimi souhlasíš, ale své rozhodnutí musíš vykonat sám/a za sebe.

To se týká i vztahu na dálku. Budou-li Ti všichni říkat, že něco takového „nemá cenu“, nemusí to být v tvém případě pravda. Ale i naopak. To že má harmonický vztah na dálku tvá nejlepší kamarádka to ještě neznamená, že zde najdeš štěstí i ty.

Někteří lidé si nedokáží představit, že by s někým chodili, aniž by se neviděli každý den. Je pro ně naprosto přirozené se vídat, být spolu, protože máme-li někoho rádi, chceme být přece s ním. Tato představa je zakotvená v mysli téměř většiny lidí, proto je vztah na dálku v naší společnosti chápán spíše jako alternativa „normálního“ vztahu, je považován za věc dočasnou. Chodím-li například s Němcem, snažím se pilně studovat němčinu, a do budoucna plánuji, že budeme žít spolu. V těchto typech vztahů jde o to, zda to pár vydrží. Zda vydrží těch několik let (měsíců, týdnů) samoty, aby pak mohli žít šťastně pohromadě. V tomto případě je však nutné zvážit, zda vám vztah za dlouhé čekání opravdu stojí. Zda roky, které prožijete odděleně budete vnímat jako něco strašného nebo pouze jako malou nepříjemnost, která je téměř zanedbatelná oproti představě, že vás v dálce někdo hluboce miluje. Nemá cenu se trápit. Pokud vám oddělené životy přináší více smutku než radosti, více slz než těšení se a více pochybností než jistoty, nejste pravděpodobně stvořeni pro vztah na dálku a je třeba zvážit, zda by nebylo lepší vztah ukončit.

Dalším rizikem je, že váš vztah na dálku bude harmonický. Bude však harmonický jen na dálku, pak, sejdete-li se s partnerem po delší době, budete zklamaní. Během čekání plném touhy je velké riziko, že si partnera „vysníte“ takového, jakým však doopravdy není. Bude to princ z pohádek, ne však obyčejný smrtelník, který nemůže obstát ve vašem měřítku. Proto je velmi důležité být stále v kontaktu. V dnešní společnosti mobilních telefonů a internetu to nebývá problém, přesto je stále velmi udivující, jak zcela odlišný může být rozhovor s člověkem přes icq od rozhovoru z očí do očí.

Dalším rizikem tvého vztahu může být nepochopení společnosti kolem Tebe a záleží opět jen na Tobě, jak budeš silný/á a dokážeš odolat. Rodiče by možná rádi viděli tvého nastávajícího „naživo“, pozvali jej na večeři a věděli, s kým se jejich potomek stýká, kdo bude jednou součástí jejich rodiny, tví kamarádi zase budou navštěvovat společné akce v párech a často potřebuje velkou odvahu být jediný „sólo“. Nic z těchto věcí však není nepřekonatelné. Záleží jen na Tobě.

Když jsme si nyní shrnuli všechna negativa vztahu na dálku, je až spodivem, že někteří lidé (není jich pravda mnoho) volí vztah na dálku jako trvalý stav. Z toho nutně vyplývá, že i tento typ vztahu má svá pozitiva a někomu může vyhovovat dokonce víc, než vztah běžný.
Když partnera nevídáme každý den, nemůže se nám stát, že by nám zevšedněl, že by se náš vztah stal příliš stereotypní. Na každou společnou chvilku se partneři těší, touží po sobě a jsou si navzájem jako světlý bod, jako odměna po každodenních starostech. Jsou si natolik vzácní, že nechtějí společné chvíle kazit hádkami, zkrátka si snaží užít každou minutu, kdy jsou spolu, co možná nejvíc.

Otázka, která se zde otevírá je, jak moc si jsou partneři blízcí, jak moc znají svou každodenní tvář, jak moc je tento vztah intimní?  Je asi pravda, že pouze na dálku, s pravidelným scházením se jednou za rok po mnoho let asi o intimitě mluvit nemůžeme. Takovéto milostné vztahy na dálku jsou většinou čistě platonické a oběma stranám stačí vědět, že ten druhý pouze JE a nikdy společné soužití neplánují. Pokud je vztah na dálku výsledkem dočasného odloučení (partner odjede na rok do ciziny) problém také nastat nemusí, znáte-li se již dostatečně dlouho a váš vztah stojí na pevných základech. Problém může nastat v případě, kdy máte partnera z jiné země, se kterým chodíme třeba i několik let, ale vždy se vidíme jen několik dní či týdnů za rok a s tímto partnerem plánujete v budoucnu společně žít. V tomto vztahu je riziko, že ačkoliv časově trvá velmi dlouho, může kýžené soužití způsobit rozčarování na jedné či na obou stranách.

Přesto může být vztah na dálku velkou výhrou. Jsou dávno pryč časy, kdy se lidé brali pouze v rámci jednoho města či vesnice. Je však důležité zvážit všechna pro a proti a uvědomit si, co chceš doopravdy Ty.

-anička-

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy