Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Partner opakovaně neříká pravdu – co dělat?
Blízké vztahy jsou založeny na vzájemné důvěře. Abychom se v partnerském vztahu dokázali jeden druhému otevřít, potřebujeme se v něm cítit bezpečně. Určité druhy chování důvěru ve vztahu oslabují. Jedná se o nedostatky charakteru a jedním z těchto nedostatků je i lhaní. Proč někteří lidé lžou? Příčin může být více a mohou se i různě kombinovat.
  • Někdo lže třeba ze strachu, protože například nechce přiznat, že nesplnil nějakou svou povinnost, další člověk lže z důvodu, že se nechce omezovat (např. chce mít více paralelních vztahů a ví, že jeho partner by mu to netoleroval). Lež lháři připadá jako pohodlný nástroj, kterým zakryje a zamaskuje to, co druhý nemá vědět. Někdo lže a vymýšlí si, protože chce vypadat zajímavě.
  • Někdo lhaním maskuje své chyby a nedostatky, slabosti charakteru, chce vypadat před partnerem lepší, než je a někdy se i bojí, že by ho druhý za chybu odsoudil, nebo příliš kritizoval.
  • Někteří lháři rádi maskují pomocí lží svou lenost a nezodpovědnost, nechce se jim namáhat se a plnit si své povinnosti a závazky, chtěli by mít vše bez úsilí. Lhář si myslí, že si lhaním usnadňuje život, protože se nemusí partnerovi z ničeho zpovídat, nic mu vysvětlovat, nebo se mu omlouvat.

Lhář nemusí o tom, co druhému provádí přemýšlet a ptát se sám sebe, zda je to morální, prostě jen zalže a „jede se dál“. Lhaní se stává pro dotyčného i silným návykem a po čase už třeba ani nedokáže bez lži žít. Chronický lhář pak dokonce vrší jednu lež na druhou a už se v tom celém tak ztrácí, že ani neví, co je pravda a co lež. Ztrácí kontakt s realitou. Pokud někdo lže často a dlouhodobě, tak se stane, že i on sám už svým lžím věří. Je v pasti, ale neumí se z ní dostat ven. Lže druhým, ale lže tím pádem i sám sobě. Chronický lhář je vlastně nemocný člověk, který by se podobně jako alkoholik měl jít někam léčit, pokud o to ovšem stojí. Chronický lhář má své uhnuté myšlení a své uhnuté chápaní pravdy a spravedlnosti. Říká pokaždé něco jiného, ne podle pravdy, ale tak, jak se mu to zrovna hodí. Problém lháře je myslím i v tom, že on se, když lže, už se ani necítí provinile a jeho svědomí mlčí. Ale to už jsem popsala svojí představu těžších případů, tvůj partner/partnerka  na tom nemusí být s lhaním tak zle.

Máš partnera/partnerku, který/á ti občas zalže a přemýšlíš, co s tím dělat? První, co mě napadá, je důrazně se vůči partnerovu lhaní vymezit. Říci mu, že ti to ubližuje a že mu kvůli tomu přestáváš důvěřovat. Můžeš mu nabídnout i určité pochopení, sdělit mu, že chápeš, že má s lhaním problém, ale že by bylo potřeba, aby na tom zapracoval a postupně lhaní ze svého života vygumoval. Můžeš mu říct, že pokud ti bude lhát, tak si nikdy nebudeš jistý/jistá v tom, v čem ti lže a v čem ti nelže a nebudeš mu moci věřit v ničem. I když na to lhář nejspíš nebude chtít přistoupit, je určitě dobré ho požádat, aby s tebou mluvil na rovinu a co nejupřímněji je schopen. Zkus ho vést k tomuto pro něj jinému, ale mnohem lepšímu druhu komunikace. Veď jej k tomu, aby se naučil si ve vztahu věci vyříkat, jednat spolu férově a konflikty, či neshody řešit otevřeně a společně. Pokud máš partnera/partnerku, která ti lže částečně ze strachu, protože se bojí toho, že bys ho/ji  zkritizoval/a, odsoudil/a, nebo zavrhl/a, pokus se jeho/její strach rozmělnit.  Řekni mu/jí, že každému se občas něco nepovede, každý děláme chyby a nejsme ve všem dokonalí a je to naprosto v pořádku.  Pokus se reagovat na partnera vstřícně a ne jen kriticky a podpoř ho, aby dokázal svůj strach z tvé reakce překonat. Buď k němu co nejvíce upřímný/upřímná i ty. Řekni mu, že je pro tebe mnohokrát cennější, když se od něj/ní dozvíš pravdu, než když ti zalže. Dej mu pocit bezpečí a reaguj uvážlivě, přemýšlej o tom, než mu/jí něco řekneš.

Ale co si počít s partnerem, který ti často a dlouhodobě lže, protože mu to vyhovuje? Myslím si, že takovému partnerovi nemá cenu každý den domlouvat, aby to nedělal, rozčilovat se nad tím a zároveň se s tím trápit. Párkrát bych mu/jí  důrazněji řekla, že takovýto druh chování ničí váš vztah (lásku a důvěru) a že je potřeba, aby s tím něco dělal/a. Ale pokud lhář sám nepochopí, že lhaní je vážný problém, na kterém ON SÁM musí začít pracovat, tak s ním nic nehne. Velký lhář možná musí dopadnout až na dno a sám zjistit, že časté lhaní vede k narušení až zničení všech blízkých vztahů, ať už se jedná o vztah partnerský, kamarádský, anebo rodinné vazby. Ať si lhář sám položí otázku: „Lze milovat lháře?“ „Lze milovat někoho, komu nemůžeš důvěřovat?“ Lhář musí začít sám u sebe a rozhodnout se, jak chce svůj život prožít. Jestli se bude snažit vylepšovat svůj charakter a postupně od lhaní upouštět, anebo chce žít život, ve kterém bude mravně degradovat, obelhávat druhé a tím i sám sebe. Všem, kdo se chtějí odnaučit lhát, přeji pevné odhodlání a pevnou vůli a vám partnerům úspěch v přivedení svých protějšků na správnou cestu. Hodně štěstí.
-Markéta-
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy