Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Můj přítel tráví mnoho času u PC a píše si s jinými dívkami

U dvou náctiletých partnerů je vždy otázkou, jak moc závazně svůj vztah berou. Vztah je možno brát závazně, smrtelně vážně, na život a na smrt, ale též nezávazně, i velice lehkovážně, případně si ani nepřipouštět, že s někým chodím. Je dobré, když se postoje partnerů v tom, jak jejich vztah pojímají příliš neliší. Bude-li jeden z partnerů - například dívka - pojímat vztah se svým klukem spíše „volněji“, tj. bude vesele flirtovat s cizími kluky, balit je, užívat si s nimi, pak bude toto její chování pro jejího přítele, který v partnerském vztahu dává přednost věrnosti a oddanosti, velmi zraňující. Totéž samozřejmě platí, i když zaměníme chování partnerů. Vždy, když vztahu přikládáme velkou váhu, je pro nás důležitý a vkládáme do něj své srdce, čas, energii, dobrou vůli, city, jsme snadno zranitelní. Myslím, že není od věci, naučit se k sobě chovat ohleduplně, laskavě, vnímat a respektovat toho druhého (přijímám to, že je odlišný, jinak přemýšlí, jinak se chová). Je dobré se k sobě chovat odpovědně. Druhý člověk není věc bez citu, nástroj k ukájení našich potřeb, není to náš pejsek, ale ani náš šéf. Každý má svůj vnitřní svět, má své radosti, starosti a trápení.

Pokud náš přítel tráví mnoho času na „chatu“ (povídá si) s jinými dívkami, je dobré se zamyslet, proč to asi dělá. Nudí se? Považuje „chatování“ za dobrou zábavu, zajímavou hru, dobrodružství? Baví ho flirtovat? Nebo by chtěl nějaký nový vztah s novou slečnou? Chce si zvýšit sebevědomí? Polechtat své ego? Chce si dalším paralelním vztahem s jinou dívkou nahrazovat něco, co mu v současném vztahu chybí? Motivů tohoto chování může být hned několik. Je dobré se nad nimi zamyslet. Rozvíjet schopnost porozumět druhému je nezbytná pro partnerský, ale i přátelský vztah.

Jak můžeme reagovat na to, že si přítel často píše s jinými dívkami? Prvním krokem je říci mu v klidu a bez výčitek, že je vám to nepříjemné a proč. Požádat ho, aby s dívkami neflirtoval ve vaší přítomnosti. Když už má tuto potřebu, tak ať se naučí, si ji uspokojovat jindy. Dále je možné otevřít i téma věrnost – nevěra. Kde má který z vás hranice, co už považuje za podvádění, nevěru a co je ještě v mezích. Může vás překvapit, jak se vaše postoje v tomto směru liší. Z proběhlého rozhovoru je dobré udělat nějaký společný závěr a případně se i domluvit na rovnoprávných pravidlech pro oba partnery.

Osobně nepovažuji za příliš šťastné, pokud se dva mladí lidé příliš brzy uzavírají do vztahu a tráví spolu veškerý volný čas. V každém životním období a obzvláště v období dospívání by každý z partnerů měl mít čas i na své povinnosti, na svou vlastní zábavu, i na přátelské, rodinné vztahy, či na společenské aktivity. Není možné, aby jeden z partnerů na druhém „visel“ a chtěl být neustále s ním, všechno dělat spolu. Je dobré trávit nějaký čas odděleně, o to více si užijete ten společný. Dejte jeden druhému prostor. Ale hledejte si i nějakou podnětnou společnou zábavu, nebojte se druhému navrhnout, co by se zajímavého dalo dělat. Možností je hodně. Můžete vyrazit na procházku, na výlet do přírody, navštívit památku, sportovat, věnovat se uměleckým činnostem, zapojit se do nějaké dobrovolnické činnosti, navštívit přednášku, besedu, učit se tancovat, zpívat, hrát divadlo atd. Zkuste do vašeho vztahu vnášet pestrost a šmrnc, ať není suchý a všední. Zkuste se nebát jeden druhého. Nestyďte se něco druhému navrhnout, být aktivní a odvážný. Držím palce.

- Markétka -

https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy