Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Mám vztah se spolužákem – ostatní se do toho moc pletou
„Co je v domě, není pro mě“. Staré známé přísloví, na kterém je možná kapka pravdy. Vztah se spolužákem či později třeba s kolegou v práci vznikne bez mrknutí oka – pokud spolu dva lidé tráví hodně času a jiskří to mezi nimi, je jen otázka času, než se rozhodnou dát to dohromady, ovšem takovýto vztah může způsobit nemálo patálií. „Obecný názor“ na to, proč není takový vztah úplně nejlepším nápadem, tkví především v tom, že pokud se pár rozejde, nastanou problémy. Ošklivý rozchod, hádky a rozjitřené emoce nemají šanci se vyklidnit, pokud se dva neustále vídají. A v podstatě i tehdy, když rozchod probíhá poklidně a oba se na něm dohodnou, ani tak není příjemné druhého každý den vídat ve stejném kolektivu a muset s ním být v pravidelném kontaktu. Samozřejmě že ne všem to vyjde, na rozchod v mnoha případech skutečně dojde, ale abychom nebyli jenom negativní, vyhýbat se vztahu se spolužákem, který mě přitahuje a se kterým si perfektně rozumím jenom proto, že „coby kdyby“, určitě nemá smysl. Láska má zelenou na všech frontách! :-)

Problémy však nemusí působit pouze obavy o to, jak by vztah mohl dopadnout. Když se dají dohromady dva členové stejného kolektivu, nezůstane to bez povšimnutí. Rozjíždí se různé drby, hecování, nevyžádané kamarádské rady… Spolužáci získají nový zdroj zábavy, což je zvláště v začátcích, kdy může být vztah ještě hodně křehký, ne zrovna dvakrát příjemné. Takže co tedy s tím, když spolužáci nedají pokoj?

Zábava na účet druhých je zábavou pouze tehdy, když vzbuzuje nějaké reakce. Určitě to znáš sám/sama – když někoho škádlíš, baví tě to do té doby, dokud se dotyčný škádlení brání. Když je mu tvé rýpání úplně ukradené, rázem je po zábavě. Jaké je tedy řešení? Ignorovat! Nenech se vyvést z míry kousavými poznámkami, protože především druhým do vašeho vztahu vůbec nic není. Pokud budou mít nějaké nevybíravé poznámky, nenech se vytočit a prostě na ně nereaguj. Nač se zbytečně rozčilovat, ono je to za chvíli přejde…

Jestliže komentáře spolužáků překračují únosnou mez, nevšímat si jich může být nadlidský úkol. Pořád jsem ale zastáncem taktiky „nenechat se vytočit“. Chcete-li, aby se třída chovala dospěle, chovejte se taky tak, a dejte najevo, že teď spolu prostě chodíte, nehodláte to měnit, a pokud s tím mají nějaký problém, tak ať si ho vyřeší sami.

Určitou možností je zkusit vztah před ostatními zatajit. Je to ale dobrý přístup? Chodit spolu „na tajnačku“ může mít své výhody. Nikdo se vám do toho neplete, máte klid a taky je v tom určité dobrodružství, když vymýšlíte jak se scházet, aby si toho nikdo nevšiml. Tak proč to nezkusit! Není to ale řešení na trvalo. Vztah se dříve nebo později stejně provalí a blízcí kamarádi vám pak třeba budou mít za zlé, že jste se s novým přítelem/přítelkyní nepochlubili. Pokud se však pro utajený vztah alespoň ze začátku rozhodnete, pozor na to, aby s ním souhlasili oba partneři. Pokud bude pro tajnosti jenom jeden, druhý to může brát tak, že si vztahem nejste jistí, a proto nechcete, aby o něm někdo věděl. Vyjít s tím, že spolu chodíte, na veřejnost, je přeci jen jakési zpečetění vašeho vztahu, je to jisté, je to oficiální. Ale pokud se k tomuto kroku zdráháte, může to působit tak, že si nejste zcela jistí, zda nechcete ze vztahu ještě vycouvat.

Když se najdou dva lidi, kterým je spolu dobře, není důležité, zda jsou ze stejného města, stejné třídy nebo zda bydlí půl světa od sebe. Stejně tak není vůbec důležité, co si o jejich vztahu myslí okolí. Nejdůležitější je, že spolu chtějí být a pokud se jim daří mít mezi sebou otevřený a zralý vztah, pak je ani nepříjemné okolí nerozhodí. A jestliže tohle okolí, v našem případě školní kolektiv, pochopí, že vztah je skutečný a upřímný a žádné žertíky ho jen tak nerozhodí, bude na nejlepší cestě ho přijmout.
 
- Lenka M.-
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy