Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Láska

Mám velké nároky na partnera, nikdo mi není dost dobrý
Pokud člověk delší dobu hledá partnera/partnerku a stále se mu nedaří najít někoho, kdo by se mu zamlouval, tak se vyplatí popřemýšlet, co stojí v cestě tomu, aby si někoho pro vztah vybral. Jedním z důvodů mohou být i vysoké, často nerealistické nároky na partnera/partnerku. Může to být i tak, že si vysníme nějaký svůj ideál, a pak se ho snažíme potkat na živo, jenže ne a ne ho/ji nalézt. Pokud si totiž stanovíme moc úzká kritéria pro výběr toho pravého/té pravé, velmi se nám zúží i počet potenciálních partnerů/partnerek, ze kterých můžeme vybírat a chtít je blíže poznat.

Při stanování našich nároků na partnera/partnerku je důležité zůstat nohama na zemi, uvědomit si, že člověk není výrobek, který bude mít nějaké námi určené parametry a že urputnou honbou za svým ideálem se můžeme o leccos ochudit a mnohé přehlédnout. Je sice dobré při výběru svého protějšku používat částečně rozum, ale i srdce má k tomu hodně co říct, a tak by rozum se svými požadavky dle mého neměl hlas srdce úplně přehlušit. Někdy je zajímavé prociťovat si, co k různým lidem cítíme, bez toho, aby to náš rozum nějak racionalizoval a interpretoval. Přílišné používání rozumu a velké nároky na druhé, může člověka pěkně blokovat a bránit mu poznávat druhé, vnímat je takové, jací jsou a vnímat skutečnost vůbec.

V případě, že tě v životě omezují velké nároky na partnera/partnerku, zkus si sepsat detailně, co všechno požaduješ, aby tvůj partner/ka splňoval/a. A pak si vybav, kolik takových lidí znáš. Kolik takových lidí jsi za život potkal/a?  A splňoval vůbec někdo zcela tvoje požadavky, nebo si na každém našel/našla nějaký nedostatek, chybku, povahový rys, který ti nevyhovoval, vadu na kráse apod.? Každý totiž máme určité své kvality, ale nejsme dokonalí. Bylo by asi chybou nastavovat si pro svou lásku laťku příliš vysoko, dívat se na druhé hlavně kriticky a přísně posuzovat, zda ten či onen/ta či ona v našich očích obstojí, nebo ne. Láska totiž není jenom věc rozumová, říká se, že uvnitř každého z nás je celý velký vnitřní svět („vnitřní vesmír“), a tyto podvědomé složky také chtějí zasahovat do výběru partner/partnerky, třeba pro to, aby se partneři k sobě hodily i na hlubších úrovních a rozuměli si. 

Proto není na škodu nechat seznamování trochu volný průběh, spontaneita neuškodí. Seznamování s nejrůznějšími lidmi člověka obohacuje, protože se setkává s různými úhly pohledu. Pokud ale budeme zaměřeni jen na to, že chceme chodit s krásnou blondýnkou, štíhlou a atraktivní, která je chytrá, pracovitá, ráda sportuje, krásně zpívá a tančí, tak možná budeme chodit po světě sami. Protože tamta holka prostě není dost krásná, ta druhá zase není dost chytrá, tamta není moc výkonná v práci, a támhleta má zase úplně jiné koníčky než já atd.

Je pravděpodobné, že pokud máš velké nároky na partnera/partnerku, tak máš i velké nároky sám na sebe, kterým často nemůžeš dostát. Je to takový myšlenkový vzorec, který máš v hlavě a nutí tě být stále lepší a lepší a lepší, případně chtít víc a víc a víc. Pro život je ale důležité, aby se člověk naučil neštvat se za chimérou, ale také byl někdy spokojený a uměl si říci – tohle mi stačí. Někdo je skromný a nenáročný a spokojí se s málem a někdo, i kdyby vlastnil všechny poklady světa, měl úžasného partnera/partnerku tak mu to nikdy nebude dost. Nechtějme tedy zázraky a buďme skromnější.

I kdyby se totiž velmi náročnému jedinci podařilo navázat partnerský vztah, tak jeho nároky mohou být dále ve vztahu na překážku. Tato nereálná a nesplnitelná očekávání a chtění vytvářejí permanentní nespokojenost, protože partner se nechová dle našich představ, není takový, jakého bychom ho chtěli mít, náš vztah nefunguje tak, jak bychom si přáli atd. Možná mají vysoké nároky a zvýšená míra sobectví k sobě docela blízko, někdy naše náročnost může být způsobena výchovou, kdy nejdůležitější byl výkon.  Ve vztahu pak naše nároky mohou být pro partnera svazující a nedávat mu možnost svobodného vývoje.

Člověk by někdy chtěl přijít už k hotovému. Aby partner měl všechny vlastnosti a schopnosti, které se nám líbí a imponují nám a zároveň, aby nás miloval a náš vztah byl krásný. Jenže v každém vztahu nás bude čekat spousta práce, protože budujeme z nuly a záleží jen na obou partnerech, co společně vybudují. Proto nezáleží jen na tom jaké má partner/partnerka vlastnosti a schopnosti, ale také na tom, co bude do vztahu vnášet, jak o něj bude pečovat i to, jak se postaví k případným problémům. Takže se možná nakonec ukáže, že než dokonalý vzhled, tak je důležitější schopnost umět milovat, než to, že má partner/partnerka prestižní povolání, tak že je důležitější když je k vám férový a umí vás v nouzi podržet, že místo vysokého intelektu je důležitější, zda se dotyčná/ý prakticky orientuje v životě a je schopen se postarat o rodinu, o stárnoucí rodiče apod.

Myslím si, že s věkem se naše priority, hodnoty, potřeby a přání mění. Takže i to je možná dobré vzít v potaz a zeptat se sám sebe – teď velmi lpím na tom, aby můj partner/partnerka splňoval tato kritéria, ale budou pro mě tak strašně moc důležitá i za 15 let? Chci obětovat hledání svého ideálu možná několik let života s nejasným výsledkem? Je to jen na tobě, jak si to uvnitř dokážeš porovnat a zda k sobě pustíš člověka, který sice není pro tebe dokonalý (stejně jako ty pro něj nejsi), ale máte se rádi, což je nakonec vždy to nejdůležitější, protože láska je to, co spojuje. Přeji Ti, aby se ti podařilo ji nalézt a byl jsi/byla jsi šťastná.
 - Markéta -
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy