Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Ještě nejsem připravená na partnerský vztah - co s tím?
Každý z nás prožívá svůj život a své vztahy jinak. V jiném věku se poprvé vážně zamiluje, v jiném věku cítí, že by chtěl s někým chodit, a v určitém věku pak dospěje k tomu, že chce s někým začít vážný vztah. Pro každého z nás je přirozené něco jiného, někdo rád navazuje nezávaznější vztahy a třeba je i snadno opouští, někomu trvá déle, než dá partnerovi důvěru a pustí si ho blíže „k tělu“. Některé vztahy jsou pak pevnější a hlubší, některé méně závazné a povrchnější, mají třeba podobu delšího flirtu. Záleží na tom, jak moc se člověk ve vztahu angažuje svým nitrem a poznává druhého, nebo zda spíš jen experimentuje a loví zážitky.

Seznámila ses se zajímavým klukem, ale nevíš, jak postupovat dál a zdali jsi na partnerský vztah připravena? Určitě se nemusíš do ničeho nutit a řídit se podle toho, jak se chová tvé okolí. Každý z nás vyspíváme a dozráváme jiným tempem a ve vztazích je nejdůležitější řídit se vlastními pocity, případně vlastním rozumem. Pokud raději trávíš čas s kamarády, a chození a trávení času ve dvojici tě zatím neláká, pak není důvod nikam spěchat. Můžeš se seznamovat, přátelit se s opačným pohlavím, ale do vážnějšího vztahu se pouštět nemusíš. Každý nemusí toužit po vztahu a raději tráví čas zálibami nebo s kamarády. Pokud ses ale do někoho zamilovala a ráda bys ho poznala lépe, ale máš jen určité obavy z prvního vztahu, tak by stálo za to je překonat a pustit se do toho. Vždyť vztah zase není taková věda, něco nám zpočátku půjde lépe, něco třeba hůř, ale postupným poznáváním se a dobrou komunikací, můžete vytvořit pěkný, vzájemně obohacující vztah.

Co by mohlo být signálem, že nejsi ještě připravena na partnerský vztah? Třeba skutečnost, že se nechceš na nikoho vázat, chceš si užívat svobody a volnosti. Partnerství obvykle zahrnuje „dávání“ i „braní“ a klade si na nás určité nároky. Měli bychom umět projevovat k druhému city, náklonnost, uznání, vnímat jeho potřeby a být ochotni přistupovat na kompromisy. S vážným vztahem pojí i časté sdílení a intimní život. Člověk ve vztahu musí počítat s tím, že se bude o různé věci dělit – o svůj čas, o svůj prostor, o své radosti a starosti, o věci hmotné apod. Žádný univerzální recept na vztahy neexistuje, a tak si všichni prošlapáváme tu svoji cestičku a zjišťujeme, co ve vztahu funguje a co ne. K partnerskému vztahu patří i intimní život, a protože každý z nás jinak tělesně, duševně a emočně dozrává, liší se i doba, kdy kdo z nás chce začít s pohlavním životem. Záleží tedy na tom, zda jsou partneři schopni své intimní potřeby sladit a jestli je jeden ochoten poskytnout druhému dost času, pokud se partner na zahájení sexuálního života ještě necítí.

Někdy nám v navázání vztahu nemusí bránit nezralost, ale předchozí špatné zkušenosti, které nás ovlivňují. K životu nějaké to zklamání, či zranění bohužel patří. Ze špatných zkušeností se můžeme poučit a být obezřetnější při výběru partnera. Důležitá vlastnost, kterou by měl partner disponovat, je odpovědnost. Měla bys mít pocit, že si tebe partner váží a že vztah je pro něj důležitý, což by mělo platit vzájemně. Na tom se potom už dá společně stavět.

Přeji ti hodně štěstí, ať už se rozhodneš se zatím nepouštět do vztahů, anebo začneš s partnerským vztahem. Každá varianta přináší určité možnosti a je jen na tobě, co ty chceš a na co se cítíš.
-Markéta-
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy