Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Láska

Flirtování
V tomto článku si budeme povídat o flirtování. Začneme tím, co to vlastně je flirt. Pochází z anglického slova, ale původ je ve francouzštině (Conter fleurette), což vyjadřuje činnost s květinou a okvětními lístky. U nás je tato "hra" známá jako "má mě rád, nemá mě rád". A co tedy tento pojem ve skutečnosti označuje? Jedná se o druh komunikace, která je nezávazná a může mít i lehce erotický a nebo přímo milostný podtext. Flirtováním lze vyjadřovat lehkou i nevážnou formou, případně humorem a ironní i věci vážné - jako např. touhu, vzrušení, zájem apod.

Flirtovat lze v podstatě "závazně" i "nezávazně". V prvním případě jde o vyjádření zájmu, které má vést např. k seznámení a nebo k milostným hrátkám, ve druhém případě jde o hraní si se slovy,  s gesty apod. za účelem zpestření komunikace, aniž by bylo cílem jakékoli větší sblížení se. Flirtování bývá součástí komunikace některých lidí i v běžných situacích, aniž by cokoli dalšího s druhým člověkem zamýšleli. Často se ale jedná o předávání informace formou, která je pro oba partnery hravá a někdy i vzrušující.

A jak se flirtování projevuje? U každého člověka je to samozřejmě jiné, většinou to sami vycítíme. Někdo flirtuje rád, jiný se flirtu obloukem vyhýbá. Často se jedná o hovor doprovázený pohyby, gesty i náznaky a pracuje se i s barvou hlasu a s celkovým vyjadřováním i volbou slov. Navenek to může budit dojem, že lidé se znají déle a důvěrněji, než je tomu ve skutečnosti. Současně ale nedochází k ničemu víc, vždy je flirt přiměřený situaci, ve které se dva lidé nacházejí.

Předpokladem toho, aby mohl člověk začít s lidmi flirtovat, je zbavení se ostychu. Jen ten, kdo je spokojený (alespoň do určité míry) sám se sebou, nestydí se za sebe a svůj projev či zevnějšek, může s druhými flirtovat. A jak na to? Uvádím zde takové "desatero" praktických rad, které ti mohou pomoci vypořádat se se svým strachem a studem v komunikaci s vrstevníky a dají ti při hovoru větší jistotu:
 1. Usmívej se! Možná ti ne každý tvůj úsměv oplatí, ale je to ten nejlepší předpoklad, jak navázat komunikaci a vytvořit milý dojem. I když se druzí ne vždy usmívají, nenech se odradit.
 2. Nikdy se nikomu neposmívej! I když to uděláš jen občas, mohou si toho lidé všimnout a budou si od tebe držet odstup. Nejen ti, kterým ses posmíval, ale i ti, co to viděli. A to ti komunikaci nijak neusnadní!
 3. Alespoň 2x týdně vyraz mezi lidi! Nemusí to být hned nějaký mejdan, ale jakékoli místo, kde se lidí objevují - např. i při sportovních či volnočasových aktivitách. Když budeš chodit mezi lidi, budeš se cítit uvolněnější a zvykneš si na jejich přítomnost.
 4. Povídej si i s lidmi, kteří ti nejsou příliš sympatičtí a nebo o které nemáš jasný zájem. Zbavíš se tak určitých zábran a naučíš se komunikovat s různými typy lidí a to tě obohatí. A nikdy nevíš, kdy to budeš potřebovat.
 5. Naslouchej lidem! A to nejen tehdy, když hovoří o svých problémech, ale i tehdy, když mluví o běžných věcech a nebo o tom, co jim udělalo radost. Budou tak mít pocit, že se o ně zajímáš, bereš je vážně a proto se před tebou v budoucnu více uvolní.
 6. Musíš umět říct svůj vlastní názor. A vlastním názorem myslím opravdu ten tvůj. Není dobré se lidem podbízet a nebo souhlasit s jejich tvrzeními za každou cenu. Tak si je nezískáš. Když budeš mít svůj názor, budeš pro ostatní zajímavým člověkem na komunikaci a budou se s tebou chtít bavit.
 7. Hodně se ptej! Nejen že se dozvíš spoustu věcí, ale dáš tím najevo i to, že tě druzí zajímají.
 8. Zkus si srovnat své myšlenky. Když budeš mít názor na to, proč co děláš, co chceš, co tě baví apod., dáš tím jasně najevo svůj pozitivní postoj k životu a to druhé lidi přitahuje.
 9. Zajímej se o veřejné dění. Nezavírej oči před tím, co se děje okolo tebe - i když se ti líbí určitá hudba, zkus si poslechnout jiný styl, i když tě třeba nezajímá sport nebo politika, občas se na informace podívej. Umožní ti to pak navázat hovor na více témat a nikdy nevíš, koho potkáš a kdy se ti to bude hodit.
 10. Musíš vědět, proč by se někdo měl bavit právě s tebou. Když máš sám/sama sebe rád/a, usnadní ti to komunikaci. Lidé poznají, zda si věříš. Když budeš mít dobrý pocit ze sebe, ostatní ho z tebe budou mít také!!!

Tááák. To bylo několik rad, které ti mohou pomoci před tím, než začneš flirtovat. A teď si ukážeme způsoby, jak vše realizovat ve skutečnosti, až na flirtování opravdu dojde. A pomůže nám k tomu ještě jedno "desatero".
 
 1. Uvolni se! Flirtování není žádná věda a i když se ne vždy vydaří, nezoufej - žádný učený z nebe nespadl. I ten největší trapas jde převést do legrace a tu mají lidé rádi a umí ji ocenit.
 2. Dbej na vyváženost hovoru. Není dobré mluvit v jednom kuse a nebo mlčet jako ryba. Obojí může druhého člověka odradit. I když máš co říci, dej druhému člověku prostor a naopak - i když nevíš, co bys o sobě říkal, neboj se druhého aktivně ptát.
 3. Dbej o sebe. I když oblečení a doplňky rozhodně nemusí být podle poslední módy, vyber si oblečení čisté, dobře padnoucí a takové, ve kterém se cítíš dobře.
 4. Zapomeň na své zlozvyky. Mnoho lidí často neví co s rukama při komunikaci a uchyluje se tak ke svým zlozvykům jako je kousání nehtů, škrábání se ve vlasech, žmoulání předmětů apod. Tyto zlozvyky mohou druhou stranu odradit - pozor na ně!
 5. Nebuď příliš hlučný! Hlasitý hovor, křečovité upoutávání pozornosti, zbytečně nápadný smích a podobné projevy jdou mnoha lidem na nervy a mohou vyvolávat dojem, že na tobě není nic zajímavého a proto se pokoušíš upoutat tímto způsobem.
 6. Dbej na své zdraví a konici. I když člověk nechce být zavřený doma, měl by to udělat tehdy, když mu není dobře a nebo je nemocný. Rýma, zarudlý nos, horečka viditelná v očích apod. opravdu druhé lidi nevybízejí k flirtování! Stejně tak není nejpřitažlivější, když se na procházce po rovině hned zadýcháš a znemožní ti to hovor - dbej tedy i na to, abys byl v přiměřené fyzické kondici.
 7. Snaž se o kultivovanost. Je naproto běžné, že se seznamujeme s druhými u jídla či při pití. Nezapomeň ale na to, že mlaskání, srkání nebo říhání či hltání může být pro druhé velmi odpuzující.
 8. Dovol druhým lidem, aby s tebou byli skutečně v kontaktu. Znamená to tedy sundat si např. sluneční brýle, vyndat sluchátka z ušíí a na nějakou dobu zapomenout i na svůj mobil. Komunikaci může hodně rušit, když budeš svou pozornost zaměřovat i na něco jiného než jsou ti, se kterými hovoříš. Navíc to pro někoho může znamenat i projev neúcty a to přece nechceš.
 9. Pozitivní naladění je základ! Snaž se ukázat svou otevřenost - netvař se jako boží umučení, sám jsi zodpovědný za svou náladu a pokud náladu nemáš, není to nejlepší den na flirtování a proto je prospěšnější nechat to na jindy.
 10.  Nepovyšuj se a ani neponižuj. Když se setkáš s druhým člověkem, ber ho jako rovného partnera pro komunikaci. Když se na někoho budeš vytahovat, ohrnovat nad ním nos nebo házet opovržlivé pohledy, rozhodně nebudeš atraktivnější. Na druhou stranu ale nebuď zakřiknutý - když se budeš před někým plazit, bude mít pocit, že mu za to nestojíš!

A nakonec to nejdůležitější - a tím je PŘIROZENOST - buď takový, jaký jsi - pak je jedno, jaká gesta zvolíš, jaký budeš mít styl humoru, jaká vybereš slova či témata - budeš to ty a flirtování bude příjemné pro vás oba!

Uvidíš, že flirtování může být příjemným druhem komunikace a ty i tvé okolí si to budete užívat!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
https://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
https://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
https://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
https://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
https://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
https://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
https://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
https://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
https://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
https://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
https://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
https://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
https://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
https://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
https://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
https://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
https://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
https://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy