Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
[ Úvod ]
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Drobnosti na každý den

Systém 7 dní je název pro bonusy, které můžeš mít jako registrovaný uživatel. Každý den ti může chodit na tvůj mail jedna zpráva s krátkými texty. Jedná se nejen o naši tvorbu, ale můžeš si nechat zasílat i příspěvky ostatních uživatelů. Je jen na tobě, zda si nějaká témata vybereš. Přejeme ti příjemnou zábavu!

Systém 7 dní - Úterý

Články o lásce a vztazích
Jiskra v dlouhodobém vztahu
Jste spolu s partnerem už několik dlouhých měsíců až let a pomalu to přestává být, co to bývalo? Máš pochybnosti o tom, jestli má cenu to spolu dál táhnout? Chybí ti to vzrušení a bezstarostnost, co jsi prožíval na začátku?

Dlouhodobý vztah skutečně mění svůj charakter a po nějaké době, když si na sebe s partnerem zvyknete, jaksi “zevšední”. Chemický koktejl přitažlivosti, kterého jsme bezprostředně po seznámení byli plní až po okraj, postupně vyprchává a do vztahu se vkrádají každodenní problémy, nedokonalosti našeho protějšku se stávají viditelnější. V tuto chvíli se mnoho párů rozchází, protože po tom, co odloží růžové brýle, si uvědomí, že partner není tím, za koho ho považovali. Někdy se ukáže, že dvojice spolu nedovede řešit problémy, neshodnou se na důležitých věcech a hádky se stanou denní realitou. Jsou páry, které si v tuto chvíli uvědomí, že od budoucnosti očekávají rozdílné věci a vydají se o dům dál hledat někoho, kdo by s nimi sdílel podobné vize.

Podařilo se vám s partnerem přestát všechny zmíněné bouřky? Dovedete spolu řešit problémy, hádáte se v rozumné míře, chcete spolu být i nadále a máte určitou představu, jak to bude do budoucna vypadat? Přenesl jsi se přes fakt, že partner/ka prdí, křupe klouby nebo vymačkává zubní pastu od prostředka a přes veškeré nedokonalosti ho/ji máš pořád rád? Gratuluji, máte nakročeno k tomu, aby vztah skutečně vydržel. Je ale důležité, aby se vaše láska nestala pouhou rutinou a nežili jste vedle sebe jen jako kamarádi nebo spolubydlící. A to je něco, na čem je třeba pracovat. Prozraďme si teď několik tipů, co a jak můžeš udělat, aby se jiskra z dlouhodobého vztahu nevytratila.

1. KOMUNIKACE
Na té všechno stojí a padá. Je základem toho, aby vztah dlouhodobě přežil, a zároveň mu dodává “šťávu”, když se využívá správně. Někteří lidé si myslí, že jejich partner ví, jak moc ho milují, že jim přijde krásný atd. a není třeba ho o tom ujišťovat. Chápu, že pro tebe může být mnohem významnější dát partnerovi pusu nebo pro něj udělat něco pěkného a zdá se ti, že to vydá za tisíc slov. Ten druhý ale neumí číst tvoje myšlenky a nemůže s jistotou vědět, že to neděláš jen tak ze zvyku. Jsou lidé, kteří potřebují slyšet “Lásko, miluju tě. Dneska ti to sekne. Jsi pro mě moc důležitý. Chybíš mi….”, ať už se jedná o ženu nebo o muže. Jsou to slova, kterými čas od času rozhodně nic nezkazíš. Pokud nejsi úplně verbální typ, můžeš si to dopředu trošku pojistit. Partnerovi třeba pověz, že vždycky když pro něj uděláš to či ono (třeba jeho oblíbenou snídani), tak při tom myslíš na to, jak moc ho miluješ. Kromě verbálního vyjadřování náklonnosti je také moc důležité partnerovi ukázat, že se zajímáš o jeho pocity a momentální rozpoložení. Obyčejné “jak se máš” a “můžu pro tebe něco udělat” dovede zázraky. Občas je rovněž prima pobavit se o vašem vztahu obecně, probrat, jestli jste oba spokojení, co vám chybí a zda si přejete něco změnit. Předejdete tak náhlým překvapením, jako je zjištění, že jeden z vás má o vztahu pochybnosti.

2. MALÉ POZORNOSTI
Nemusí se jednat o žádné veledary, ale malá pozornost, dáreček nebo něco, co uděláš jen pro potěšení partnera, to vše je skvělým důkazem toho, že ti na druhém záleží. Určitě nemusíš investovat spoustu peněz, nejlepší pozornosti jsou zadarmo. Partnera čas od času namasíruj, přines kytku (klidně i takovou, kterou natrháš na louce), něco pro něj vyrob, uvař či upeč.

3. FYZICKÝ KONTAKT
Jak často jste se s partnerem objímali a líbali na začátku vztahu? Je v tom velký rozdíl? Je to určitě normální, že frekvence doteků s léty o něco poklesne. Doteky jsou však nesmírně důležité, přestože není třeba, aby byly hned vášnivé a vedly k milování, tak jak to nejspíš ze začátku často bylo. Fyzický kontakt v dlouhodobém vztahu signalizuje spíše míru intimity, kterou mezi sebou dva mají. Ať už jsi nebo nejsi přirozeně kontaktní, zkus čas od času chytit partnera za ruku, dát mu jen tak pusu, štípnout ho pro legraci do zadku, obejmout ho a podobně. Jsou to gesta, kterých se nemusíte bát ani na veřejnosti. Když totiž nenápadnými dotyky nešetříš ani před ostatními lidmi, dáváš tím najevo, že spolu s partnerem k sobě patříte.

4. ČAS od sebe i spolu
I když spolu partneři žijí, automaticky to neznamená, že spolu tráví spoustu času. Můžete být každou minutu dne vedle sebe, a přesto ne spolu. Zvykli jsme si na to, že neustále hledáme nějaké rozptýlení - telefon, seriály a filmy, počítačové hry, chatování s kamarády atd. Ve výsledku to může vypadat tak, že spolu doma s partnerem sedíte na gauči, každý zabraný do svého smartphonu a vlastně si za celý den řeknete dvě slova. Kvalitně strávený společný čas vypadá tak, že děláte něco, co vás oba baví, soustředíte se na stejnou aktivitu a máte u toho příležitost si trochu popovídat. Může se jednat o společné sportování, vaření, cestování, procházky, rande v restauracích či kavárnách. Kolik času tedy s partnerem skutečně a vědomě trávíš? Myslíš, že je to dost? Je něco nového, co byste spolu mohli podniknout? Na druhou stranu je prima si od sebe čas od času bez výčitek odpočinout. Málokdy se to tak sejde, že by vás oba bavily úplně stejné věci a měli jste naprosto totožný okruh přátel, a přestože jsi teď ve vztahu, není třeba se svých koníčků a kamarádů vzdávat. Dejte si prostor k tomu trávit čas odděleně. Získáte tak plno nových zážitků, o kterých si můžete později navzájem vyprávět a pocit odloučení a těšení se na sebe je něco, co tu “jiskru”, o které se bavíme, dovede rozdmýchat jako lusknutím prstu.

Že je dlouhodobý vztah dřina? Nemusí to tak být. Rutina všedního života vztah do určité míry ohrožuje. Pokud však partnera skutečně miluješ, budeš se snažit vnímat jeho potřeby a mít na paměti, že o vztah a jiskru v něm, je třeba pečovat, pak vás dva nic od spokojeného soužití nezastaví.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy