Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#84 Stydlivost jako brzda pro dosažení našich cílů
Společnost, ve které se cení průbojnost a ostré lokty, je náročným bojištěm pro introverty, stydlíny a úzkostlivce. Úplně každý se občas ocitne v roli stydlivky. I když máš zdravého sebevědomí na rozdávání, některé životní momenty pro tebe mohou být náročné, přepadnou tě obavy z neúspěchu, nervy jsou na pochodu

Jak se usmířit sám se sebou, když nám tahle stydlivost dělá čáru přes rozpočet a brání nám v dosahování cílů? Zdá se ti, že taková malichernost jako podrážděné nervy tě v ničem nezastaví? Pak patříš mezi ty šťastné. Leckteří však mají z některých věcí takové obavy, že se jim nakonec úplně vyhýbají nebo je úzkostlivost sžírá natolik, že jejich výkon není tak dobrý, jak by mohl být, nebo dokonce zcela selžou. Může se jednat o písemku ve škole, ústní prezentaci, přijímací zkoušky na střední nebo vysokou školu a v dospěláckém světě pak pracovní pohovory, žádost o zvýšení platu, výstupy na pracovních poradách, otevřenou komunikace ve vztazích, konfrontaci našich blízkých, boj o vlastní práva v kontaktu s druhými. A tak dále…

V případě, že stydlivost dosahuje tak vysokého stupně, že se stává opravdu velikou překážkou v životě, není ostuda vyhledat pomoc v podobě psychologa či psychoterapeuta nebo si minimálně promluvit s blízkými o tom, zdali by se mohli stát naší oporou při řešení daného problému. Pokud se objevuje pouze v určitých situacích a v určité míře, není o nic méně nepříjemná, ale neztrácíme nad ní kontrolu. Tehdy se s ní dá s trochou snahy dobře pracovat.

Stydlivosti, strachy a úzkosti nejsou žádný „bacil“, který jsme chytli v průvanu. Jsou součástí nás a vychází z našeho myšlení. Pracovat s nimi můžeme tak, že je přijmeme takové, jaké jsou a začneme pomaličku proměňovat naše myšlení. Nejdůležitější ze všeho je přijmout sebe samotné s celým tím balíčkem negativ, slabostí, prodělaných i potenciálních neúspěchů. Zdravé sebevědomí se skládá z plného uvědomění si svých silných stránek, ale i svých limitů. Patří k tomu i to, že se „nebudeš bát se bát“. Chceš-li něco změnit, někam se posunout, na cestě bude velká spousta pádů, hodně krát se zalekneš a třeba s tím budeš chtít i seknout, když to bude hodně náročné. Tudy ale cesta k plnění cílů nevede. Odolnost vůči neúspěchům, jinými slovy schopnost po neúspěchu zase vstát se vztyčenou hlavou, vykašlat se na stud a obavy, a pokračovat dál, tu získáš tak, že si to padání a vstávání prostě natrénuješ. Pokud se stydíš mezi lidmi, obáváš se veřejného vystupování, přihlas se ke každé příležitosti, kde můžeš řečnit. Jestli máš problém být asertivní, choď reklamovat boty všem přátelům, jestli se obáváš konfrontace, začni se kamarádit s nejhádavějším, nejcholeričtějším člověkem ve svém okolí. Bojíš-li se navazovat nové kontakty, vyhledávej nové kolektivy (kroužky, tábory, zájmové skupiny) a vydej se do nich úplně sám, bez berličky kamaráda, co bude stát za tebou.

Občas to dopadne špatně, to je jasné. Něco se nepovede, bude ti trapně, nikdo se s tebou nebude chtít bavit. Ale na tom zas tolik nezáleží, jde přeci jenom o trénink. Až se dostaneš na skutečné bojiště, budeš vytrénovaný. Možná se budeš stydět, bát s nervy napjatými k prasknutí. Ale budeš vědět, že je to úplně v pořádku, a že se vlastně nic zas tak úplně zlého stát nemůže. Přinejhorším se to nepovede a zkusíš to zase znovu.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
http://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy