Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#83 Nevím, co chci aneb jak se pohnout z místa
Tentokrát to bude zase o intrapersonální komunikaci, tedy komunikaci se sebou samotným. Každý se v životě občas ocitne na místě, ze kterého se nemůže pohnout. Nevíme kudy kam, možností je buďto přehršel anebo nedostatek, případně ani jedna z možností se nezdá správná. Anebo jsou skvělé úplně všechny! Tak jak si vybrat?

Na jednu stranu je to prima mít před sebou nekonečný počet variant. Všechno je možné! Ale nakonec je stejně potřeba vědomě zvolit cestu, kterou se vydáme. Dost často ta správná odpověď v nás už existuje. Neschopnost se rozhodnout je pak spíš o tom, že se daného řešení obáváme. Třeba se jedná o krok do neznáma, velmi radikální řešení, kdy za sebou musíme spálit mosty, nevíme, jak to do budoucna dopadne anebo je to varianta, která může buďto nám nebo lidem kolem nás nějak ublížit. Může jít třeba o změnu školy nebo zaměstnání, stěhování, rozchod s partnerem a podobně. Rozhodnout se pro podobné změny je velká věc a občas to trvá, než si sami v sobě srovnáme, co je pro nás nejlepší a kam nás táhne naše srdce.

Pokud se ti zdá, že ať už se rozhodneš jakkoliv, bude to špatně, tedy pokud neexistuje dostatek vhodných řešení, pak je na místě trpělivost. Správná cesta někde existuje, jen ji možná ještě nevidíš. Nakonec i jedno ze špatných řešení se může ukázat jako dobré.

Tehdy, když před tebou stojí jen a jen příjemná řešení a váháš, které bude nejlepší, jsi šťastný člověk! Ale i tak je to volba namáhavá. Třeba v případě, kdy se hlásíš na vysokou školu a všechny tvé přihlášky vyjdou. Jeden obor je lepší než druhý, tak který bude ten, co do budoucna ovlivní tvůj život a tvé budoucí zaměstnání?

Ať už se jedná o kteroukoliv volbu, kterou jsme zmínili, každé rozhodnutí jistě potřebuje svůj čas. Ale času nemáme nekonečné množství a někdy nám volby trvají příliš dlouho a konzumují veliké množství naší energie. Udělat zásadní krok směrem ke konečnému rozhodnutí přináší úlevu, zvyšuje naši sebedůvěru a dodává pocit kontroly nad vlastním životem. Není nic horšího, když se nám zdá, že se nemůžeme pohnout z místa… Obzvlášť důležitá životní rozhodnutí by neměla podléhat strachu nebo tlaku našeho okolí. Druzí nám mohou udílet rad kolik chtějí, rad z vlastní zkušenosti nebo z doslechu, mohou si myslet, že to či ono je pro nás nejlepší, ale nakonec jsme to mi samotní, kdo musí převzít odpovědnost za naše volby a jejich případné následky. S nadsázkou se říká – když si máš zkazit život, zkaž si ho alespoň podle sebe, a ne podle ostatních.

Starý a osvědčený tip na to, jak si správně vybrat, je tvorba seznamu pro a proti. Možná to zní trochu otřepaně, ale funguje to. Do seznamu patří všechna relevantní fakta, aspekty zahrnující rodinu, přátele, finance, zájmy… A pak také pocity, které ohledně daných variant zažíváš. Prostě všechno, co tě napadne! Jednotlivé položky klidně můžeš očíslovat podle jejich závažnosti – podle toho, které jsou pro tebe důležitější, a které naopak méně.

Větší či menší volby nás potkávají každý den, a i když je někdy těžké si s nimi poradit, vždycky je tu cesta, která nás k sobě táhne o něco víc než ty ostatní. Tak šup šup, pusťte se do rozhodování, život na nikoho nečeká.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
http://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy