Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#82 Poznej lidi v novém prostředí
Čas od času se stane, že člověk zcela změní své prostředí. Odstěhuje se do nového města nebo dokonce do nové země za prací, za rodinou či partnerem, za studiem a podobně. Někdy je to dobrovolně, někdy je to o tom, že si rodiče najdou novou práci a potomstvo je musí následovat. Všechno se rázem změní. Nový domov, nové prostředí, noví lidé…

Jak si s tím vším poradit? Jak se zařadit do nového běhu života a začít se cítit „jako doma“ tak brzy, jak jen je to možné? Když budu mluvit o své vlastní zkušenosti, pocit domova netvoří místo, ale lidé a vztahy s nimi. Sama jsem už minimálně pětkrát změnila své působiště, začala jsem studovat a žít v jiném městě nebo v jiné zemi. A vždycky bylo potřeba začít od nuly. A přestože jsem kdysi bývala stydlivka, časem jsem se naučila určité strategie, jak navázat vztahy a co nejrychleji se „zabydlet“.

Každá změna je pro člověka určitým způsobem stresující. Musíme si vytvořit nové návyky ve svém okolí, zahnízdit v novém domě, naučit se nový časový rozvrh, vymyslet co nejkratší cestu do práce nebo do školy, najít nové způsoby, jak trávit volný čas a podobně. V tomhle neznámém chaosu ale potřebujeme nějaký pevný bod, něco známého, čeho se zachytit, když toho na nás bude moc. Ideální je obrátit se na přátele nebo rodinu, kteří jsou v tom s námi. Když se však přestěhujeme úplně sami, podporu můžeme najít i na dálku. Telefon, skype, messanger… to všechno nám hraje do karet. Kontakt s někým, kdo nás zná, komu se můžeme vypovídat, když nás přepadnou starosti, smutek, osamělost či stres, je velmi důležitý.

A jakým způsobem vybudovat zcela novou síť kontaktů? To vyžaduje otevřenost, komunikativnost, a především velkou porci aktivní snahy. Nejlépe se kontakty navazují s lidmi, kteří s námi něco sdílí. Může se jednat o kolegy, spolužáky, lidi, kteří mají podobné zájmy, a které potkáme například v posilovně, na plavání, hodině kreslení atd. a pak jsou to třeba ti, kteří se rovněž přestěhovali (například do nového města kvůli studiu na univerzitě nebo do nové země za prací) a zvykají si na nové prostředí.

Teď už známe naši cílovou skupinu. Ale jak do ní proniknout? Mluvit, mluvit a zase mluvit. Někoho potkáme, prohodíme pár slov a uvidíme, jestli je otevřený tomu si s námi popovídat trochu víc. Pravděpodobně to přinese spoustu neúspěchů, někteří se na nás budou mračit, odpoví dvěma slovy a půjdou si po svých nebo třeba nebudou vůbec reagovat. Ale pak se najde spousta takových, kteří jsou nadšení poznávat nové lidi. Když už kontakt navážeme, buďme aktivní. Navrhněme odpolední kávu a dort, pozvání na domácí večeři, společný běh, cokoliv, co nás napadne. K tomu, aby člověk druhého zaujal a navázal bližší vztah, je potřeba nebát se ukázat sebe sama a něco ze sebe nabídnout. Není potřeba být supervtipný, nejchytřejší nebo nejkrásnější na světě. Důležité je být svůj a dát to najevo. To je cesta, jak přitáhnout ty správné lidi s podobnými zájmy a myšlenkami.

Jestliže jste se ty nebo tvá rodina rozhodli změnit prostředí, neboj se toho, přestože začátky mohou být těžké. S trochou trpělivosti brzy najdeš svoje místo a své lidi. Ze začátku tě budou držet nad vodou příbuzní a staří kamarádi, ať už jsou jakkoliv daleko. Takže nezanevři na pravidelný kontakt, i když se s někým neuvidíš dennodenně jako dřív. V kontaktech s novými lidmi buď otevřený a iniciativní. A sám sebou!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/bazar::Bazar
http://www.poradna-lasky.cz/cs/hledarna::Hledárna
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy