Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Řekni to!

#71 Soft skills a jejich rozvoj
„Soft skills“, tak zvané měkké schopnosti, jsou souborem toho, co potřebujeme pro fungování mezi lidmi, k výkonu svého povolání, pro studium ve škole a podobně. Může jít o komunikační schopnosti, schopnost vést lidi, motivovat sebe i ostatní, zvládat si dobře časově rozložit práci, schopnost se efektivně učit… Někomu jde výše zmíněné samo od sebe. Pokud ale v uvedených schopnostech nejsi nejlepší, neznamená to, že to nelze změnit. Přestože je těžké „soft skills“ nějak změřit a vyjádřit, jak se nám daří, je možné jejich úroveň záměrně zlepšovat. Můžeme se je klidně i naučit, a to úplně od začátku.

Jak na to? Psychologové přišli s nápadem, že pokud chceme skutečně trvale změnit své chování v určité oblasti měkkých dovedností, měli bychom postupovat podle určitých kroků, které nám změnu usnadní a pomohou nám prozkoumat náš postup. Prvním a nejdůležitějším krokem je stanovení našeho vytouženého cíle. Tento cíl by měl být jasně a jednoduše formulovaný, měl by být realistický, časově ohraničený a měřitelný, tedy měli bychom být schopni nakonec posoudit, nakolik se nám podařilo ho dosáhnout. Výzkumníci také mluví o tom, že když si naše cíle zapíšeme, pomůže nám to v jejich dosažení. Vytvoříme si totiž jakýsi plán, který je snadné následovat, a především na své cíle nezapomeneme.

Jak takový plán vytvořit? Zapřemýšlej nad tím, v jaké oblasti se ti nedaří, a jak by vypadal ideální stav. Řekněme, že se zajímáš o zlepšení svých komunikačních schopností, chceš být například více asertivní. Jak vypadá situace nyní? Dejme tomu, že pokud druzí dělají něco, co se ti nelíbí, máš problém jim to říci a hájit svá práva. Čeho bys chtěl dosáhnout? V našem případě pravděpodobně toho, že si uvědomíš, jaká máš v mezilidském kontaktu práva a naučíš se, jak je obhájit. Jak budeš vědět, že jsi ve svém snažení úspěšný? Budeš se cítit mezi lidmi lépe, více vyrovnaně a můžeš také požádat své blízké, aby ti dali zpětnou vazbu, jak se ti asertivita daří.

Jaké jsou kroky, které musíš podniknout v cestě za svým cílem? Zmínili jsme uvědomění si svých práv, postojů a pocitů. Když si jich budeš vědom, lépe pak poznáš, kdy je někdo překračuje, a tehdy můžeš změnit svůj přístup a učit se práva obhájit. Co k tomu budeš potřebovat? Určitě přijdou vhod příručky asertivního chování a prostor k nácviku. Nejprve můžeš začínat u svých přátel a trénovat simulované situace, později vyraž do světa a vyhledávej další kontakty. Jak dlouho budeš na tomto problému pracovat? Bez časového ohraničení nám trvá věky, než něco změníme. Nemáme totiž kam spěchat, a proto si sedíme ve svém pohodlném světě, nespokojení, ale bezpeční. Takže co třeba dva týdny? Měsíc? Čtvrtletí? Časové ohraničení musí být realistické a ne příliš dlouhé. Lepší je cíl a kroky k cíli trochu zredukovat, abychom ho dosáhli rychleji. Pak získáme větší důvěru v to, že změna je skutečně dosažitelná a pokračování půjde ještě lépe. A jak se za dosažní svého cíle odměníš? Odměna je nesmírně důležitou motivací. Můžeš si říct, že odměnou bude dobrý pocit z nově nabytých schopností, ale to tě nepostrčí dál, když budeš v krizi. Raději zvol něco, co ti dobrý pocit dává už teď. Třeba koupě pěkné knížky. Něčeho pěkného na sebe. Večeře s přáteli. Masáž. Fantazii se meze nekladou.

Měkké dovednosti jsou určitými prvky v našem chování, týkající se zejména mezilidského kontaktu. Ačkoliv jsou spíše „duševního“ charakteru, jsou to dovednosti, na kterých se dá pracovat, a výše jsme si uvedli jednu z technik, jak na to. Důležité je udělat si jasný plán (nejlépe písemně) o tom, jak jsme na tom teď a čeho chceme dosáhnout, a postupnými kroky se dopracovat k výsledku. I když ti přijde, že tvé komunikační schopnosti jsou v něčem nedokonalé, nezoufej. Trénuj a uč se.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy