Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://www.facebook.com/pages/poradna-laskycz/186630958026517/

Řekni to!

#116 V zajetí toxického vztahu
V posledním článku jsme si povídali o tom, co to znamená “toxický vztah”. Typicky jde o vztah, kdy jeden ze zúčastněných překračuje hranice toho druhého, nesnaží se mu naslouchat a vcítit se do něj a povětšinou si nepřipouští fakt, že by jeho vlastní jednání mohlo mít na druhého nějaký negativní dopad. Žádný vztah není dokonalý, každý to někdy pokazí a svému blízkému více či méně ublíží, zraní jeho city, překročí jeho hranice. Toxickým můžeme jednání ve vztahu nazvat tehdy, když se překračování hranic nějakou dobu opakuje, když začne být vědomé, někdy může být i cílené. Mezi osoby, které toxicitu do vztahu nejčastěji přináší patří následující:
- manipulátoři
- lháři
- násilníci
- lidé závislí na alkoholu či jiných návykových látkách

Výše zmínění své blízké velmi často různě využívají, lžou jim nebo zatajují skutečnost, týrají je fyzicky či psychicky, kradou, ponižují, vydírají, vysmívají se,... Jejich chování může postupně gradovat, ze začátku působí zcela nevinným dojmem, mohou lichotit, vyšvihnout velká romantická gesta, zahrnovat pozorností, dárky,... Člověk, který se do toxického jedince zamiluje, si na začátku vztahu leckdy připadá jako v pohádce. Jakmile je ale důvěra získána, partner se citově zaangažuje a dostane se do bodu, kdy se svého vysněného prince/princezny nechce jen tak vzdát, protože za sebou mají spoustu krásných momentů, toxický jedinec se začne cítit dostatečně bezpečně na to, aby se pomalu ale jistě začala projevovat jeho skutečná nátura.

Některé toxické vztahy vznikají takhle “od píky”, mohou to být právě milostné vztahy nebo přátelství. Jiné jsou “blízké” už z principu, protože se jedná například o rodinné příslušníky, kteří jsou v našich životech odjakživa. To, jak se toxický jedinec do našeho života dostane není až tak důležité. Hlavní je si uvědomit, jaký má konkrétní vztah na nás vliv, zda nás nějakým způsobem poškozuje. V případě, že některý ze zmiňovaných vzorců chování rozpoznáš a uvědomíš si, že se týká i tebe, a že se ve vztahu s tobě blízkým člověkem opakuje, popřemýšlej, zda se nejedná o toxický vztah. Aby se vztah zlepšil, člověk, který se toxického jednání dopouští, si to musí uvědomit, a své zažité vzorce změnit. Není to něco, co by mohla ovlivnit osoba, která je ve vztahu “obětí”.

Co může taková “oběť” udělat, je uvědomit si své hranice a dát je před druhým nekompromisně najevo. To samozřejmě není nic jednoduchého, hlavně po dlouhé době popírání důležitosti vlastních potřeb. Měj na paměti, že vztah, který má potenciál být zdravý a fungovat dobře, ke spokojenosti všech zúčastněných, unese upřímné (nicméně zdvořilé) vyjádření pocitů. Je správné, aby si lidé ve vztahu naslouchali a zajímali se o pohodu toho druhého. Nemusí to být hned perfektní, v každém novém vztahu se lidé učí, důležité je, aby měli snahu. Bez snahy z jeho strany chování druhého nijak neovlivníš, nenaučíš ho být pozornější vůči tvým potřebám, pokud sám nebude chtít. Není tvoje zodpovědnost snažit se chování druhého nějak změnit, a i kdyby ses o to pokusil, nejspíš se ti to nepovede. Pokud dotyčný nemá snahu sám něco změnit, často je jediným řešením vztah opustit. Pro člověka, který je do vztahu s toxickou osobou emočně zainteresovaný, však není vůbec jednoduché vyjít ze začarovaného kruhu nezdravé vztahové atmosféry. Často potřebuje pomoc. Vyhledat někoho, kdo nám poradí, postaví se za nás a podpoří, není nikdy ostuda. Pokud se tě to týká, neboj se obrátit na blízkou osobu, které důvěřuješ, na naší poradnu, na odborníka z řad psychologů či psychoterapeutů, podpořit tě může i operátor na lince bezpečí.

Cesta ven vždy existuje a věř, že se zase můžeš cítit sám sebou, volně dýchat, věřit si, a že se v budoucnu (a nebo dokonce i právě teď ve tvém okolí) najdou lidé, kteří stojí o zdravé vztahy, důvěru a upřímnost.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy