Uživatel:
Heslo:
Nový uživatel
Ztráta hesla?
https://givt.cz/RAOSset.php?organizationId=571

Komunikace na internetu

#29 Flaming
Jako flaming označujeme působení na internetu, kdy člověk přidává příspěvky a komentáře, jejichž obsahem jsou sprostá slova a urážky. Slovo “flame” pochází z angličtiny a znamená v překladu “plamen”. Jde tedy o jakousi “plamenou” promluvu. Když se urážky stupňují a slovní agrese narůstá, označuje se to jako “flame war” neboli válka slov. Flaming kraluje diskuzním fórům, chatům, facebooku, a dalším sociálním platformám a vznikl jako produkt anonymity, kterou nám poskytuje internet. Lidé na síti necítí tu stejnou odpovědnost, jako když si s někým povídají z očí do očí - pokud vystupují anonymně, nikdo neví, o koho jde, nikdo je neodsoudí, za jejich činy, čímž pádem si mohou dělat a říkat, co chtějí. Alespoň jsou o tom tedy přesvědčení. Nešetří urážkami, nepokrytě šíří nenávist. Flaming nemá daleko od trollingu. Rozdíl spočívá v tom, že záměrem trolů je vyvolat konflikt a emocionální reakci, k tomu ale nepotřebují nutně urážky a sprostá slova, snaží se působit rádoby “vtipně” nebo naivně.

Co myslíš, dává ti anonymita právo někoho urážet? Přestože lidi, které potkáváme online, možná nikdy nestřetneme tváří v tvář, neměli bychom zapomínat na to, že se jedná o skutečné osoby, které mají city jako kdokoliv, koho známe, nebo jako my samotní. Je dost pravděpodobné, že nejsou dokonalí, mají jistě špatné vlastnosti a vady na kráse. Je v nich ale určitě i spousta dobrého. A je velmi pravděpodobné, že o nich nevíš všechno. Nebylo by fér je odsoudit na základě zlomku informací, které o nich máš, a už vůbec není fér jim sprostě nadávat a urážet je. Přesto se to na internetu den co den děje.

Jaká je MOTIVACE podobného chování? Flamingu se často dopouští lidé, kteří jsou ve svém životě nespokojení, jsou frustrovaní a nemají kde jinde to ventilovat. Kdyby se totiž pustili do lidí ve svém bezprostředním okolí, tak jim to neprojde. Oni by se totiž bránili, veřejně sprostého útočníka odsoudili a už by se s ním dál nebavili. Anonymní prostředí internetu je tedy pro “flamery” mnohem bezpečnější pole působnosti k vybití jejich frustrací. Flamer může mít ve svém skutečném životě slabé sociální cítění, může mít problém vcítit se do druhých a naslouchat jim. Může mít sklony k šikaně nebo přímo násilí, fyzickému či psychickému. Občas se jedná o zcela náhodnou osobu, která měla zrovna špatný den a chce si to někde vybít. To, že by její jednání mohlo mít nějaké následky, už si ale neuvědomuje.

A proč je flaming NEŽÁDOUCÍ? Má potenciál působit negativně na psychiku toho, kdo se stane jeho obětí. Jeden flamer může spustit celou lavinu negativních reakcí, a pokud se na jednoho člověka sesypou desítky urážlivých komentářů, může to vyvolat psychické problémy. Někdy k tomu úplně stačí i jeden nešťastný komentář.

V případě, že se staneš svědkem nebo obětí flamingu, neváhej takové chování nahlásit moderátorům diskuze/fóra/chatu či správcům sociální sítě. Na většině platforem se podobné chování netoleruje. Jestliže se kvůli flamingu necítíš dobře, svěř se s tím někomu blízkému nebo nám v poradně. Není vůbec jednoduché nad peprnými urážkami jen tak mávnout rukou, takže se neostýchej vyhledat někoho, s kým si o tom můžeš popovídat.
http://www.poradna-lasky.cz/cs/registrace::Registrace
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napoveda::Nápověda
http://www.poradna-lasky.cz/cs/vseobecne-podminky::Všeobecné podmínky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ochrana-osobnich-udaju::Ochrana osobních údajů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/podporte-nas::Podpořte nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/caste-dotazy::Časté dotazy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/zaslani-dotazu::Zaslat dotaz
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nase-odpovedi::Naše odpovědi
http://www.poradna-lasky.cz/cs/rekni-to::Řekni to!
http://www.poradna-lasky.cz/cs/komunikace-na-internetu::Komunikace na internetu
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty-na-odborniky::Kontakty na odborníky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/testy::Testy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/ankety::Ankety
http://www.poradna-lasky.cz/cs/soutez::Soutěž
http://www.poradna-lasky.cz/cs/profily::Profily
http://www.poradna-lasky.cz/cs/seznamka::Seznamka
http://www.poradna-lasky.cz/cs/laska-v-literature::Láska v literatuře
http://www.poradna-lasky.cz/cs/pribehy::Příběhy
http://www.poradna-lasky.cz/cs/basnicky::Básničky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/citaty::Citáty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/prislovi::Přísloví
http://www.poradna-lasky.cz/cs/blbinky::Blbinky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/o-poradne-lasky::O Poradně lásky
http://www.poradna-lasky.cz/cs/poradna-v-cislech::Poradna v číslech
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kodex-poradce::Kodex poradce
http://www.poradna-lasky.cz/cs/cordatum-praha::Cordatum Praha
http://www.poradna-lasky.cz/cs/nasi-dobrovolnici::Naši dobrovolníci
http://www.poradna-lasky.cz/cs/sponzori::Sponzoři
http://www.poradna-lasky.cz/cs/spratelene-weby::Spřátelené weby
http://www.poradna-lasky.cz/cs/napsali-o-nas::Napsali o nás
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kontakty::Kontakty
http://www.poradna-lasky.cz/cs/kniha-hostu::Kniha hostů
http://www.poradna-lasky.cz/cs/tiskove-zpravy::Tiskové zprávy